Sklářský Annín

Annín se nachází asi 7 km západně od Kašperských Hor.

Přestože je Annín jen malá vesnička, svého času tu pracovala jedna z nejvýznamnějších českých skláren, která jako první v Rakousku-Uhersku začala vyrábět rubínové sklo podle italského vzoru pomocí zlata.

Slavná sklárna a slavní skláři

Annínská skelná huť byla založena roku 1796 a zaměřila se po celou dobu své existence na výrobu dutého skla.

Ve čtyřicátých letech 19. století se tu vyráběly pro vývoz honosné monumentální stolní mísovité nástavce zdobené emailovým květinovým a zlaceným dekorem. Skelmistr Pavel Mayer, který tu působil od roku 1808, zde zavedl výrobu rubínového a tzv. anglického olovnatého skla. Od roku 1863 byl nájemcem huti Josef Eduard Schmidt. Za jeho dlouhého působení prošla sklárna výraznou modernizací, ve které pokračovali i jeho nástupci, a tak již v roce 1934 zaznamenala sklárna druhé prvenství díky tavení skla elektrickým proudem. Dodnes v Anníně pracuje malá brusírna skla. Na časy dávné slávy pamatuje také honosná hrobka Josefa Eduarda Schmidta, kterou naleznete kousek nad sklárnou.

Ještě jedno prvenství si připsal Annín na své konto. Sušičtí svazarmovci tu kdysi založili úplně první autokempink v tehdejším Československu.

Vrch Modřenec

Na jeho vrcholu naleznete kostel sv. Mořice, pozdně románskou stavbu z třicátých let 13. století. Kdyby vás potkalo štěstí a v kostele byla náhodou mše, budete moci spatřit na vlastní oči pravý nefalšovaný „středověký komiks“ - při poslední opravě kostela v devadesátých letech dvacátého století tu byly objeveny a zrestaurovány středověké fresky. Mezi nimi vyniká především scéna s Archandělem Michaelem coby važičem duší a Pannou Marií jako přímluvkyní. Anděl drží váhy s duší, Panna Maria tajně přidržuje misku vah na straně duše a na druhé misce vah se o překot snaží čerti duši získat peklu. Na hřbitově u kostela můžete navštívit kostnici plnou kostí. Hřbitov je přístupný a do kostnice je vidět oknem.

Trpasličí hřbitov

Vydáte-li se z Mouřence cestou do Palvínova, čeká tu na vás opravdové překvapení -hřbitůvek jako pro trpaslíky. Boží muka a malý plůtek údajně označují místo, kde byly za třicetileté války uloženi k věčnému odpočinku švédští vojáci.

Ti ostatně figurují i v jedné ze zdejších legend. Na samotě u kostela sv. Mořice žil v dobách třicetileté války jeden dřevař s velmi krásnou ženou. Za neklidných nocí dřevař přemýšlel, jak by svou ženu před nepřáteli ochránil. Nakonec okolo celé chalupy vykopal široký a velmi hluboký příkop. Do jeho dna zakopal silné dubové kůly s hroty otesanými doostra, mezi ně zapřel vidle a kosy. Vše pečlivě zakryl chvojí. Jednoho dne se naplnilo, čeho se tak obával. Z údolí se přihnala tlupa divokých švédských vojáků. Vybili kostel a hnali se k chalupě. Ale jen co se přiblížili, padali jeden po druhém do nastražené pasti a nabodávali se na kůly, kosy a vidle. Zakrátko většina ležela či visela v příkopě, zbytek se s hrůzou dal na útěk. Dřevař pak vyšel a umírající vojáky zasypal zemí a hlínou. Od toho dne však nezažil klidné noci. Zaživa pohřbení vojáci proklínali dřevaře, klidu v hrobě neměli. Válka skončila a dřevař se ženou se odstěhovali dolů do kraje, v sousedství mrtvých jim bylo úzko. Jeho chalupa se rozpadla a zarostla křovím. Mrtví vojáci tu prý po nocích vyjí dodnes.

Poděkování © Online Travel Solutions
Penzion Florian
Cena od: 350 Kč os./noc
Hotel Parkhotel Tosch
Cena od: 1100 Kč os./noc
Rekr. středisko Koky
Cena od: 120 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že zámek Děčín sloužil nějaký čas vojenské posádce? Zdejší kaple se tenkrát proměnila v obyčejnou kuchyni. Dnes je objekt po rekonstrukci a konají se tu přednášky a koncerty.