Smetanovy smrky

Čenkova Pila se nachází asi 7 km jihozápadně od Kašperských Hor.

V Čenkově Pile končí řeka Vydra svoji pouť, po soutoku s Křemelnou předává své vody Otavě. Osada nabízí celou řadu zajímavostí.

Pila pana Bubeníčka

Čeňkova Pila se může pochlubit bohatou historií. Okolo poloviny 19. století tu pražský obchodník se dřevem Čeněk Bubeníček postavil velkou pilu, která zpracovávala dřevo z lesních kalamit, dopravované sem po nedalekém Vchynicko-tetovském plavebním kanálu. Roku 1908 byla pila zmodernizována a opatřena třemi vodními koly. Dvě z nich poháněly dva katry, třetí sloužilo k pohonu dřevoobráběcích strojů. Pila ukončila svoji činnost o čtyři roky později, kdy byla přebudována na vodní elektrárnu.

Jak to bylo s těmi smrky?

V létě 1867 navštívil Čeňka Bubeníčka jako svého dobrého známého sám hudební skladatel Bedřich Smetana.

Spolu s ním sem zavítal i sušický rodák, kapelník Národního divadla Mořic Anger a také hudební kritik, skladatel a pedagog dr. Ludevít Procházka. Podle svědectví Mořice Angra zapůsobila na Smetanu návštěva Povydří velmi silným dojmem. Na vyzvání paní Bubeníčkové a její dcery Emilie tu Smetana, Procházka a Anger zasadili na památku tři smrčky, které je tu připomínají dodnes. Smetanu prý zdejší pobyt inspiroval ke složení symfonické básně Vltava.

Dvě elektrárny

Ne jednu, ale rovnou dvě elektrárny naleznete dnes v Čenkově Pile. Ta první, která zásobovala elektřinou Kašperské Hory, využívala původní náhon Bubeníčkovy pily doplněný o dřevěný přivaděč na kamenných pilířích. Vybudování elektrárny bylo průkopnickým činem, neboť elektřina u nás byla teprve v plenkách. Ve své době měla elektrárna špičkové vybavení, její původní horizontální Francisova turbína firmy Voith, umístěná ve zděné kašně s věžičkou, je dodnes funkční. Elektrárna je jako národní technická památka přístupná veřejnosti.

Roku 1937 vznikla v blízkosti soutoku Vydry a Křemelné konkurentka jménem Vydra. Mladší elektrárna využívá síly vodního toku Vchynicko - tetovského plavebního kanálu. Uvnitř najdete i expozici věnovanou historii hydroenergetiky na Šumavě.

Poděkování © Online Travel Solutions
Penzion Florian
Cena od: 350 Kč os./noc
Hotel Parkhotel Tosch
Cena od: 1100 Kč os./noc
Rekr. středisko Koky
Cena od: 120 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že Šediváčkův long ve středisku Deštné v Orlických horách je nejdelší, nejtěžší a nejznámější závod psích spřežení v České republice?